"Човекът започва оттам, от където заявява бунтовно чувството си за свобода."
Николай Бередяев
Постинги в блога от 01.10.2024 г.
01.10.2024 16:45 -
"Се бара нов маж" в "Дни на комедията", Куманово

Тази вечер Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен ще представи комедията „Търси се нов съпруг“ на 27-то издание на Международния театрален фестивал „Дни на комедията“, който ще се проведе в Куманово, Северна Македония.
С подкрепата на Български културно-информационен център Скопие, който за поредна година е партньор на фестивала.
На добър час!
01.10.2024 09:09 -
Портрет на нищожество с претенции
Човешко е да се приписват свръхестествени качества на недостижимите за очите неща, дори в случаи да се обожествяват, а в други - в тях да се крие божественото.
От деца, когато ни връхлетят кошмари и се събудим нощно време, инстинктивно се завиваме през глава, защото ни се струва, че така придобиваме свръхестествена сила и сме недосегаеми за чудовищата.
За някои хора и идеали: анонимността е като одеалото, с което са завива през главата дете - свръхпротектор, нещо като маската на супергерой; да - това обяснява и маските на супергероите, а и обожествяването на медицинските маски.
Но сега ще ви говоря за един персонаж.
Мъж с крушовидна фигура.
Отдавна физически негоден за военна служба ентусиазиран милитарист; човек, който трудно си придвижва задника, но пък е спортен фен и вживяването в рекорди е лечение на оправданите му комплекси относно формата му.
Заради шкембето си не може да види без огледало атрибута на оскъдната си мъжественост и подавайки се на дълбоко вкоренения в човешката природа атавизъм- приписва свръхестествени качества на недостъпното за очите си.
Малките размери се превръщат в ОГРОМНИ.
Толкова огромни, че омаловажават видимото. В божественост, на чийто нрав е подчинен. Знае, че се лъже, но ВЯРВА (а той обича да си вярва там където е необходима не вяра, а разум), че чудото му го прави по-значим и мъжествен от останалите.
Но разбира се: вярата търси доказателства.
За това този изтънчен фАлософ (не казах фИлософ), обича да си го мери за да докаже колко му е голям.
Истината е, че комплексите му си личат, както си личи и бедния речник, слабата стилистика; закърнялата от гонка на нищожни цели душевност на жалък кариерист.
Това е общо взето обобщаващ образ на агресивния евроатлантик, който се наложи над публичното прострарство в последните години.
Чийто речи поне в 22% са съставени в думите: "посредствени, ракши, копейки".
"Незаконно съществуващи, неграмотни да му дишат високо-интелигентната му смрад. Без право да мислят различно от него, т.е. изобщо да мислят. Без право на Бог (какво ти друго божество, освен онова неговото, което непрестанно им доказва колко е голямо. Екологично нечисти, с болни животни, задължени на фронта."
Всъщност презрението му към "копейка" в смисъла на употребата й е показателна за евтината му душевност. Ако съвест може да бъде купена с пари, независимо от това колко са - човек си е евтин.
Къде обаче да ти помни Ремарк, когато еврото се явява доказателство, колко му е по-голям НЕВИДИМИЯ от онзи с копейките.
От деца, когато ни връхлетят кошмари и се събудим нощно време, инстинктивно се завиваме през глава, защото ни се струва, че така придобиваме свръхестествена сила и сме недосегаеми за чудовищата.
За някои хора и идеали: анонимността е като одеалото, с което са завива през главата дете - свръхпротектор, нещо като маската на супергерой; да - това обяснява и маските на супергероите, а и обожествяването на медицинските маски.
Но сега ще ви говоря за един персонаж.
Мъж с крушовидна фигура.
Отдавна физически негоден за военна служба ентусиазиран милитарист; човек, който трудно си придвижва задника, но пък е спортен фен и вживяването в рекорди е лечение на оправданите му комплекси относно формата му.
Заради шкембето си не може да види без огледало атрибута на оскъдната си мъжественост и подавайки се на дълбоко вкоренения в човешката природа атавизъм- приписва свръхестествени качества на недостъпното за очите си.
Малките размери се превръщат в ОГРОМНИ.
Толкова огромни, че омаловажават видимото. В божественост, на чийто нрав е подчинен. Знае, че се лъже, но ВЯРВА (а той обича да си вярва там където е необходима не вяра, а разум), че чудото му го прави по-значим и мъжествен от останалите.
Но разбира се: вярата търси доказателства.
За това този изтънчен фАлософ (не казах фИлософ), обича да си го мери за да докаже колко му е голям.
Истината е, че комплексите му си личат, както си личи и бедния речник, слабата стилистика; закърнялата от гонка на нищожни цели душевност на жалък кариерист.
Това е общо взето обобщаващ образ на агресивния евроатлантик, който се наложи над публичното прострарство в последните години.
Чийто речи поне в 22% са съставени в думите: "посредствени, ракши, копейки".
"Незаконно съществуващи, неграмотни да му дишат високо-интелигентната му смрад. Без право да мислят различно от него, т.е. изобщо да мислят. Без право на Бог (какво ти друго божество, освен онова неговото, което непрестанно им доказва колко е голямо. Екологично нечисти, с болни животни, задължени на фронта."
Всъщност презрението му към "копейка" в смисъла на употребата й е показателна за евтината му душевност. Ако съвест може да бъде купена с пари, независимо от това колко са - човек си е евтин.
Къде обаче да ти помни Ремарк, когато еврото се явява доказателство, колко му е по-голям НЕВИДИМИЯ от онзи с копейките.
Търсене
За този блог

Гласове: 18164