Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
"Човекът започва оттам, от където заявява бунтовно чувството си за свобода." Николай Бередяев
Автор: cefules Категория: Лични дневници
Прочетен: 975407 Постинги: 714 Коментари: 596
Постинги в блога от 15.05.2026 г.
 image

   

 

Преди 101 години в България ("когато нямало фашизъм"), един от най-големите поети в историята ни е призован "за справка".

 Повече никой не го вижда и тленните му останки са открити по-късно в общ гроб сред кости на кучета и просяци. 

 Убит е заради левичарски идеи.

 Най-вероятно е натежала и най-внушителната българска поема: "Септември".

  Докато го чета, а съм го чел стотици пъти, още настръхвам; нещо в мен се изправя на нокти, чувствам се леко замаян, все едно съм употребил малко количество алкохол, но на екс; бунтовни стихии се надигат в мен; едно дете ридае...и знам, че още е Септември.

 23 септември 1923 година, когато за поета септември е било май. 

 В култовия спектакъл на  Драматичен театър "Гео Милев", екзекуторът на Гео Милев е топ-ченге, хладен ум, който от самото начало държи проникновения и в същото време наивен идеалист в ръцете си. И иска да го "спаси" т.е. да го пречупи. Един вид да го убие душевно, че да го опази физически, а такъв душевен мъртвец е самия той. Този полицай не прилича на злодей, напротив: прилича си на полицай, той има своя морал и завидни качества. Сблъсъкът между тези две ценностни измерения е впечатляващ, но този полицай е алегория: на една преизпълнена с лицемерие система, която посвоему изглежда правдива, но в действителност е убиец. Алегория на времето, когато "нямало фашизъм в България".

 Гео Милев е убит като бясно куче, скрит; без съд и присъда, а поет като него повече България не ражда. 

 Мисля си често за това какви са били реално палачите на Гео Милев?

 Сигурно някой от тях се е прибрал в дома си, при жена си и дъщеря си, най-вероятно си има човешките трагедии. Може би жена му кръшка с добър негов приятел, а дъщеря му е склонна към надебеляване истеричка с разширени вени и непоносим характер.

 Възможно пък е и семейството му да е добро, но че е изверг е изверг. 

Какъвто и да е: той не е оставил и прашинка в сравнение с този гигант, чийто живот е отнел. 

 Подозирам обаче, че дебеланата му е народила много внуци, а всички те са били много плодовити...поколения наред. 

Категория: Лични дневници
Прочетен: 624 Коментари: 0 Гласове: 11
Последна промяна: 15.05 13:25
Търсене

За този блог
Автор: cefules
Категория: Лични дневници
Прочетен: 975407
Постинги: 714
Коментари: 596
Гласове: 18164
Календар
«  Май, 2026  >>
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031